Get Adobe Flash player
Start Legendy i historie Historia Białego Boru

postheadericon Historia Białego Boru

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
HISTORIA

Lasy Białego Boru rosną na podmokłych terenach, w pradawnym korycie rzeki z okresu polodowcowego. Wieś jest położona na najciekawszych, pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, terenach gminy.

     Pierwszy raz istnienie Białego Boru poświadczone jest w rejestrze poborowym z 1576r. (" Biali Bor") W 1581r. obok wioski istniał jeszcze, dziś niezidentyfikowany, Myślików. W 1896r. rozpoczęto osuszanie zabą-gnionych w 60 % terenów nadrzecza Rudy, w tym Białego Boru. Już w 1893r. w wiosce funkcjonowała, założona przez Towarzystwo Szkoły Ludowej, wiejska biblioteka ruchoma.
     W latach 1940 - 1941, mieszkańcy wioski zostali wysiedleni ze swoich domów, podobnie jak wysiedlano mieszkańców Dobrynina, Rzemienia, Blizny i Tuszymy. Lasy wokół wysiedlonych wiosek stały się poligonem doświadczalnym dla niemieckich wyrzutni rakietowych, których prototypy powstawały w Bliźnie. Lasy stały się wówczas miejscem akcji partyzanckich.

     Szkolę w Białym Borze zbudowano w latach 1956-1960.

     Przysiółkiem Białego Boru jest Sokole. Przed pierwszą wojną światową, niedaleko leśnictwa Sokole, pracowała huta szkła. Z miejscowego białego piasku, węgierscy hutnicy wytapiali flaszki i szkła do lamp naftowych. Dla potrzeb huty, odbywał się rabunkowy wyrąb olszyny i z tego też powodu została w końcu zlikwidowana. Do dziś, w miejscu dawnej huty, pod powierzchnią ziemi znajduje się szkło z dawnej huty. W okresie okupacji, od Sokola do Pustkowa, jeździła wąskotorowa kolejka leśna, wykorzystywana do wywozu drewna. Po wojnie została rozebrana.

     W okresie międzywojennym, leśniczy z Sokola, Artur Kaszuba, zamówił dziesięć szafkowych kapliczek u Anastazego Furmanka z Rudy, na których wycinano rok powstania kapliczki. Do dziś, owe kapliczki spotykane są w okolicznych lasach i przy drogach.

     Leśniczym w leśnictwie Sokole, był inż. Żątowski Władysław. W okresie okupacji, pracując pod nadzorem niemieckim, współpracował z partyzantami. W leśniczówce przechowywano części tajnej niemieckiej broni rakietowej V-l i V-2 . Gromadzone informacje o poligonie "'Blizna", przesyłano do Londynu.
 
Archiwum

created by Arrcom.