Get Adobe Flash player
Start

postheadericon Święcenie pojazdów w dzień świętego Krzysztofa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
W dzień świętego Krzysztofa – patrona kierowców i  podróżujących w parafii Dobrynin po każdej mszy święcone były pojazdy i ich właściciele. W czasie mszy świętych wierni modlili się o wstawiennictwo św. Krzysztofa i Matki  Bożej Częstochowskiej, aby poruszanie się po drogach było bezpieczne.
Święcenie samochodów przy kościele pw. NMP Królowej Polski w Dobryninie przez ks. dr Wojciecha Gałdę.

foto: Adam Strzelczyk

Księża przypominali, że za modlitwą o bezpieczną  podróż powinna iść rozważna jazda i umiejętne korzystanie z pojazdów w ruchu  drogowym, dostosowywanie się do przepisów i warunków ruchu na drodze.

Przed  święceniem kapłan odmawiał modlitwę: "Modlimy się, aby ci, którzy będą  posługiwać się danym pojazdem, sami ostrożnie i bezpiecznie odbywali  swoje podróże i roztropnie dbali o bezpieczeństwo innych ludzi. A gdy  będą udawać się do pracy lub na odpoczynek, aby zawsze w drodze  towarzyszył im Chrystus”.

Krzysztof jest jednym z najbardziej  popularnych świętych czczonych w Kościele zarówno wschodnim, jak i  zachodnim. Pochodził prawdopodobnie z Azji Mniejszej, gdzie poniósł  śmierć męczeńską ok. 250 r., podczas prześladowania chrześcijan za  panowania cesarza Decjusza.

Niemal od samego początku był on  patronem wszelkich zawodów związanych z transportem i podróżami:  przewoźników, przewodników oraz podróżnych, pielgrzymów, turystów,  flisaków, marynarzy, tragarzy. W czasach współczesnych jest powszechnie  czczony jako patron kierowców i podróżujących.
 
Archiwum

created by Arrcom.