Get Adobe Flash player
Start Zamki i pałace Zamek w Przecławiu

postheadericon Zamek w Przecławiu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Zamek Przecław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja Przecławia przypada prawdopodobnie na czasy Bolesława Wstydliwego. Nie ma jednak żadnych informacji źródłowych, kiedy dokładnie powstało miasto. Pierwszy dokument potwierdzający miejskość Przecławia poświadcza dopiero zapiska z 1419 roku informująca, że "Jakub Splekot z synem Janem, mieszkańcy przedmieścia przecławskiego, mieli się stawić przed trybunałem ziemskim pilźnieńskim". Pierwszy dwór drewniany w Przecławiu wzniósł i otoczył ziemnymi wałami obronnymi Stanisław Ligęza. Wiadomo tylko, że dwór znajdował się w rękach Ligęzów do roku 1578, następnie zaś jako posag Anny Ligęzianki przeszedł w ręce Koniecpolskich. Na miejscu drewnianego dworu Andrzej Koniecpolski herbu Pobóg, wzniósł murowany, piętrowy i podpiwniczony pałac, który do dziś stanowi główny korpus zamku przecławskiego. Dwór w Przecławiu był jednopiętrowa, przykrywał ją dach przesłonięty attyką.



W połowie XVII wieku Przecław zakupili Tarnowscy, by po dwudziestu latach sprzedać go Władysławowi Reyowi, wojewodzie lubelskiemu. Schyłek XVII wieku przynosi rozbudowę i modernizację dworu. Fakt splądrowania dworu przez Szwedów w 1655 roku przyspiesza rozbudowę. Opracowanie projektów Reyowie powierzają nadwornemu architektowi Lubomirskich Tylmanowi z Gameren. Niestety plany Tylmana z Gameren nie doczekał się realizacji. Dalsze zmiany w pierwotnej architekturze budowli nastąpiły po pożarze dworu w latach 1808-1810 za Kajetana Reya. Dostawiono wówczas alkierz na pomieszczenie klatki schodowej oraz usunięto grzebień attyki. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1870-1880. Wówczas właścicielem dóbr był Mieczysław Rey, a opracowanie planów przebudowy zlecił Józefowi Pokutyńskiemu. Efektem prac budowlanych było dostawienie od strony południowej okrągłej baszty, alkierza i loggii na I piętrze. Nadbudowie uległa również wieża, a wnętrza otrzymały nową dekorację. Dzięki tej przebudowie renesansowy dwór staje się reprezentacyjnym zamkiem w stylu neogotyku angielskiego.

Położony jest na wzgórzu w miejscowości Przecław. Nieopodal przepływa rzeka Wisłoka oraz potok Słowik. Po odbudowie zamku w latach 80-tych przywrócona została  dawna świetność. Nie odbudowano jednak otaczających go niegdyś murów obronnych. Najstarsza część zamku to jednopiętrowy korpus. Podczas kolejnych przebudowań powstały pozostałe fragmenty zamku. Na południowej ścianie znajduje się taras i loggia z widokiem na malowniczy park, obok stoi niewielka baszta. Północną ścianę zamku wieńczy piętrowa wieża. Mury zamku zwieńczone są arkadami (gzyms z ozdobnymi łukami). W zamku można podziwiać gustownie urządzone sale. W części pomieszczeń znajduje sie hotel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.zamekprzeclaw.pl

 
Archiwum

created by Arrcom.