Get Adobe Flash player
Start Legendy i historie Historia Podola

postheadericon Historia Podola

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
HISTORIA

  Wieś Podole leży na wyżynie Płaskowyżu Tarnowskiego. Droga prowadząca z Przecławia w stronę Podola, jest najpiękniejszym miejscem widokowym w gminie. Rozciąga się stąd widok na dolinę Wisłoki i porośnięty borami Płaskowyż Kolbuszowski. Przysiółkiem Podola jest Wólka Podolska.


     W 1337r. biskup krakowski Jan Grot, na prośbę Krystyna, plebana z Przecławia, potwierdził nadanie dziesięcin przecławskiemu kościołowi, z wioski Podole. Potwierdza to istnienie Podola w 1 połowie XIV w. i pozwala przypuszczać, że wieś istniała znacznie wcześniej. W 1397r. właścicielem Podola zostaje Jan Ligęza, wojewoda łęczycki, późniejszy właściciel Przecławia. Po najeździe tatarskim w 1576r. wieś liczyła sobie 8 łanów i 14 kmieci podległych władzy. W XVIII w. Podole było przedmieściem Przecławia.

     Na terenie wioski znajdował się folwark, czworaki i stajnie, W 1925r. hrabia Rey rozparcelował ten majątek. Z czasem zabudowania zostały rozebrane . W okresie międzywojennym, aż do lat 60 tych, wieś Podole miała własnego herolda. Funkcję 'posłańca wiejskiego", sprawował Ozimek Jan. Herold z Podola, posługiwał się wielką trąbą. Donośnym głosem informował mieszkańców wioski o nowych opłatach, uchwałach i zarządzeniach wójta - później sołtysa.


 
Archiwum

created by Arrcom.