Get Adobe Flash player
Start

postheadericon Ekomuzeum Ziemi Przecławskiej

postheadericon Przysłowia o chlebie

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 

Przysłowia związane z chlebem

 

"Aby chleb, to zęby będą"

"Aż miło na duszy, jak świeży chleb puszy"

"Bez chleba i soli - zła miłość"

"Bez pracy, nie ma kołaczy"

"Biedna to kraina, gdzie się chleb kończy, a kamień zaczyna"

"Chleb cudzym nożem krajany - niesmaczny"

"Chleb daje rogi, a głód nogi - powiadają"

Więcej…

 

postheadericon Przysłowia o pogodzie z imionami

Ocena użytkowników: / 53
SłabyŚwietny 
  • Agnieszka li łaskawa, wkrótce w polu zabawa; Agnieszka li nielusa, jeszcze zimie pokusa.

  • Anielusa – niełaskawa, nielitościwa
  • Agnieszka łaskawa puszcza skowronka z rękawa.
  • Bartłomiej (ci) zwiastuje, jaka jesień następuje, i czy w przyszłym latku dożyjesz dostatku.

  • Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje.
  • Bartłomieja cały wrzesień naśladuje, i z nim jesień.
  • Bartłomieja świętego dzień w jakiej zostaje porze, taką jesień bez ochyby daje.

Więcej…

 

postheadericon Barszcz wigilijny

Barszcz wigilijny:


Składniki

1 kg buraków
kwaskowate jabłko
marchewka
pietruszka
kawałek selera
4-5 ząbków czosnku
cebula
sok z 1/2 cytryny
5-6 grzybków suszonych


Opis przygotowania

Grzyby myjemy, zalewamy na kilka godzin 1 szklanka wody. Gotujemy około godziny w tej samej wodzie. Myjemy, obieramy i kroimy w dosyć cienkie plasterki buraki, dodajemy pokrojone w ósemki jabłko, przekrojone wzdłuż na 4 części marchewkę i pietruszkę, pokrojone na ćwiartki cebule, selery i ząbki czosnku. Zalewamy 2 litrami wody, wsypujemy 1 łyżki soli i gotujemy (bez przykrycia) ok. 1/2 godz. na wolnym ogniu. Dodajemy sok z cytryny i wstawiamy do lodówki do następnego dnia. Przed podaniem na stół barszcz zlewamy z jarzyn, podgrzewamy, dodajemy około szklanki wywaru z grzybków, słodzimy, solimy, ewentualnie dodajemy sok z cytryny i pieprz do smaku. Z podanych proporcji otrzymujemy prawie 2 litry barszczu.
 

postheadericon Trasa rowerowa nr 1

  Trasa nr 1

Pobierz opis trasy

 
Trasa 2




Trasa nr 3


Pobierz opis trasy


<
 

postheadericon Legenda o Rzemieniu

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 

Co kryje ziemia?


W Przecławiu krąży legenda, która mówi, że z tamtejszego zamku wychodziły niegdyś lochy i korytarze, które ciągnęły się w bliżej nieznanym kierunku. Dokładnie ta sama opowieść dotyczy Mielca. Prawdopodobnie jeszcze około 10 lat temu młodzi mielczanie, zainteresowani tymi legendami, postanowili szukać śladów. Mówi się, że trafili na… wejście do starodawnych lochów. Jednak nie udało im się dostać do środka, bo zawalił się sufit. Przestraszeni odkrywcy uciekli i nikomu o znalezisku nie mówili. Trudno też uwierzyć, że znaleziony na początku ubiegłego stulecia, rycerz, mógłby przeleżeć w ziemi, kilkaset lat. Być może to właśnie dowód na to, że lochy istniały, a rycerz miałby tam zginąć i… już tam pozostać. Zamek musiał mieć skryte w ziemi pomieszczenia, bo jakieś elementy budowli utrudniały budowę domów na dawnym wzgórzu zamkowym.

Więcej…

 

postheadericon Historia Rzemienia

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

HISTORIA

Najstarszym przykładem budownictwa dworskiego, sięgającym średniowiecza, jest na tym terenie gotycka wieża obronno-mieszkalna w Rzemieniu, nazywana często zamkiem. Obok dworu Baranowskich w Baranowie Sandomierskim i zameczku myśliwskiego Kazimierza Wielkiego w Przyszowie (obydwu nie zachowanych), jest jedną z pierwszych budowli murowanych, wzniesionych na terenie Puszczy Sandomierskiej. Usytuowana przy skrzyżowaniu traktu sandomierskiego i lwowskiego, w nizinnym podmokłym terenie, jest jedynym zachowanym obiektem dawnego zespołu budynków castrum Rzemyen.

Więcej…

 

postheadericon Nasze kalendarze

Kliknij aby otworzyć nasze harmonogramy pracy ...

 

postheadericon Działalność

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

W dniu 15 marca br. w Sali Królewskiej w Mielcu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, podczas którego zostało zaprezentowane sprawozdanie z czteroletniej działalności Towarzystwa, program działania na następną kadencję oraz wybory nowego zarządu i prezesa. Walne zgromadzenie zaszczycili m.in. Krystyna Skowrońska - posłanka na Sejm RP, Leszek Deptuła - marszałek województwa podkarpackiego, Józef Smaczny - starosta mielecki oraz wielu innych przyjaciół i sympatyków Mielca i ziemi mieleckiej oraz kilkudziesięciu członków Towarzystwa.

Zgromadzenie prowadził Jerzy Rzepka, zaś sprawozdanie z działalności przedstawił Jacek Krzysztofik - wiceprezes Towarzystwa, zastępujący chorego prezesa Janusza Stępnia. Następnie odbyły się dalsze proceduralne wystąpienia członków Towarzystwa, a po nich jawne wybory zarządu, spośród którego prezesem wybrano Jerzego Kazanę, wiceprezesami: Krystynę Philipp i Jacka Krzysztofika, sekretarzem Bronisława Kowalczuka, zastępcą sekretarza Bogumiłę Gajowiec, skarbnikiem została wybrana Krystyna Wojdyła. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej wybrano Zbigniewa Starzyka. Przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego został wybrany Stanisław Furdyna. Uchwalono też nadanie tytułu Honorowego Członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera dr. Władysławowi Witkowi i Tadeuszowi Łakomemu.

Podczas obrad głos zabrał Leszek Deptuła, który wyraził uznanie dla dotyczasowej pracy Towarzystwa, starosta Józef Smaczny, który zadeklarował wsparcie dla działań tej pożytecznej organizacji oraz posłanka Krystyna Skowrońska, która wcześniej wstąpiła w szeregi Towarzystwa, a ponadto dyrektorowi Muzeum Regionalego w Mielcu - Januszowi Zborowskiemu wręczyła zabytkowy aparat fotograficzny, będący jej pamiątką rodzinną, zaś pani prof. Bogumile Gajowiec wiązankę kwiatów, w nawiązaniu do niedawnego Dnia Kobiet oraz uznaniu dla jej pracy jako nauczycielki, u której 30 lat temu zdawała maturę.

Więcej…

 

postheadericon Zarząd

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Stowarzyszenie Prężne Sioło
Skład Zarządu

Ziomek Zuzanna - prezes zarządu
Bogdan Robert − wiceprezes zarządu
Bogdan Anna − sekretarz
Łazarz Stanisława − skarbnik
Skiba Grażyna − członek
Ziomek Józef − członek
Wojtaszek Lidia − członek

 

 

postheadericon Działania

29 września 2009 roku o godz. 10:00 odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Zostało ono poprzedzone Mszą Świętą w intencji pracowników Urzędu Marszałkowskiego i mieszkańców Województwa Podkarpackiego, którą odprawił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie.

W związku z zaplanowanymi uroczystościami obok siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zostały zorganizowane I Targi Lokalnych Grup Działania z terenu Województwa Podkarpackiego. Wszystkie LGD działające na terenie województwa podkarpackiego zaprezentowały swój dotychczasowy dorobek. Główną rolę na Targach odgrywała przede wszystkim tradycja oraz niepowtarzalne i charakterystyczne tylko dla danego regionu regionalne stroje, potrawy i wyroby artystyczne.

Więcej…

 

postheadericon Aktualności OSP Rzemień

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Rzemieniu.

Tu wpisujemy treść związaną z tym aktualnym artykułem, Jest tu miejsce na zdjęcie i treści tekstowe oraz inne np. multimedia czy też inne. Tu wpisujemy treść związaną z tym aktualnym artykułem, Jest tu miejsce na zdjęcie i treści tekstowe oraz inne np. multimedia czy też inne.Tu wpisujemy treść związaną z tym aktualnym artykułem, Jest tu miejsce na zdjęcie i treści tekstowe oraz inne np. multimedia czy też inne. Tu wpisujemy treść związaną z tym aktualnym artykułem, Jest tu miejsce na zdjęcie i treści tekstowe oraz inne np. multimedia czy też inne. Tu wpisujemy treść związaną z tym aktualnym artykułem, Jest tu miejsce na zdjęcie i treści tekstowe oraz inne np. multimedia czy też inne. Tu wpisujemy treść związaną z tym aktualnym artykułem, Jest tu miejsce na zdjęcie i treści tekstowe oraz inne np. multimedia czy też inne. Tu wpisujemy treść związaną z tym aktualnym artykułem, Jest tu miejsce na zdjęcie i treści tekstowe oraz inne np. multimedia czy też inne. Tu wpisujemy treść związaną z tym aktualnym artykułem, Jest tu miejsce na zdjęcie i treści tekstowe oraz inne np. multimedia czy też inne. Tu wpisujemy treść zwią


Więcej…

 

postheadericon Zarząd

Stowarzyszenie "Kobiety z pomysłem" rozpoczęło swoją działalność 20 maja 2009 r.

W skład Zarządu stowarzyszenia wchodzą:

Jadwiga Krawczyk -prezes
Maria Osada - vice prezes
Agnieszka Szyszyńska - sekretarz
Halina Cyran - skarbnik

Komisję Rewizyjną tworzą:
Harla Agnieszka
Moździoch Urszula
Strzelczyk Małgorzata

 

 
Archiwum
Kanał RSS

created by Arrcom.